Donald Trump YouTube’da artık yasaklı değil

YouTube, büyük siyasi adaylardan haber alma fırsatına karşı şiddetin “devam eden riskini” tarttıktan sonra karar verdiğini söyledi. Şirket, Trump’ın diğer kullanıcılarla aynı politikalara tabi olacağını söylüyor.

YouTube, başkanlık seçim sonuçlarını bozmayı uman destekçilerin 6 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası’na düzenlediği saldırıdan günler sonra Trump’ın kanalına yapılan yüklemeleri engelledi. Site ayrıca bazı videoları da sildi. Bununla birlikte, kanalı tamamen temizlemedi. Meta ve Twitter ise daha katı bir tavır aldı ve Trump’ı açıklamalarının şiddet eylemlerine yol açabileceği endişesiyle tamamen yasakladı.

Donald Trump YouTube’da artık yasaklı değil

Trump, yükleme kısıtlaması ortadan kalktığından beri YouTube’a yeni video göndermedi. Kural olarak, yasakları ve diğer sınırları kaldıran Facebook, Instagram, Twitter ve diğer hizmetleri kullanmadı. Bunun yerine, en az altı saatlik bir özel içerik verme anlaşmasının olduğu kendi Truth Social platformunu kullanmayı tercih ediyor.

Fikrin değişmesi, House Republic’in teknoloji devlerinin CEO’larını içerik denetleme politikaları konusunda sorguya çekme planlarını açıklamasından kısa bir süre sonra gerçekleşti. Muhafazakarlar yıllardır Google, Meta ve diğer büyük markaların yanlış bilgi ve nefret söylemiyle mücadele kisvesi altında sağcı görüşleri sansürlediğini iddia ediyor. Şirketler defalarca bu iddiaları yalanladı ve şirketlerin bazen bir tepki korkusuyla muhafazakar görüşler için politika istisnaları yaptığına dair kanıtlar ortaya çıktı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir