G20 Zirvesinde Kripto Para Açıklamaları: Düzenleme Geliyor mu?

Hindistan önümüzdeki aylarda kripto para düzenlemeleri konusunda kararlı bir duruş sergilemeye hazırlanıyor ve bu da daha önceki duruşundan uzaklaşabileceğinin sinyalini veriyor. Duyuru, son Yirmiler Grubu (G20) liderler zirvesi sırasında Ekonomik İşler Bakanlığı Sekreteri Ajay Seth tarafından yapıldı. Bu gelişme, Hindistan’ın Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Finansal İstikrar Kurulu’ndan (FSB) bir “sentez belgesi” hedefine ulaşmasının ardından küresel kripto kurallarının şekillendirilmesinde daha aktif bir rol üstlenmesiyle ortaya çıktı. İşte detaylar…

G20 zirvesinde kripto para birimlerinden konuşuldu

Seth, Hindistan’ın kripto para birimleri konusundaki pozisyonunun, G20 liderleri arasında kabul edilebilir bir düzenleyici çerçeve konusunda varılan küresel fikir birliğinin analiz edilmesiyle belirleneceğini vurguladı. “Hindistan’ın pozisyonuna önümüzdeki aylarda karar verilecek” diyen Seth, G20 tarafından bir araya getirilen risk değerlendirme çerçevesinin kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesinin önemini vurguladı.

Hindistan’ın kripto para birimine yaklaşımı, ülkenin bir zamanlar gelişen kripto endüstrisinin sıkı vergiler, kripto kışı, “gölge yasağı”, kara para aklamayı önleme kuralları ve büyük kripto borsalarına karşı düzenleyici eylemler gibi zorluklarla karşı karşıya kalmasıyla yıllardır inceleme altında. G20 başkanlığı sırasında küresel kripto kurallarının oluşturulmasına öncelik verme kararı, Hindistan’ın stratejisinde önemli bir değişikliğe işaret ediyor.

Hindistan kendi rotasını çiziyor

Özellikle Seth’in duyurusu, Hindistan’ın kripto para birimini yasallaştırma konusunda kendi rotasını çizebileceğini ve kapsamlı kripto mevzuatı planlarının 2022’nin başlarında askıya alındığı önceki duruşundan ayrıldığını gösteriyor. Hintli yetkililer daha önce, mevcut kara para aklama karşıtı kuralları ve kripto para birimleri için vergi yapısı göz önüne alındığında, ülkenin mutlaka bir yasa tasarısı şeklinde mevzuata ihtiyaç duymayabileceğini belirtmişlerdi.

Ülkenin merkez bankası bir kripto yasağını savunurken, hükümet kesin bir pozisyon almadı ve sentez belgesi tarafından genel bir yasağın pratik olmadığı düşünüldü. Hindistan, G20 Başkanlığını Brezilya’ya devretmeden önce kripto ile ilgili başkanlık notunu yayınlamış ve kripto para birimi düzenlemesine ilişkin ilk tavsiyelerini özetlemişti. Hindistan G20’deki liderlik rolünü Brezilya’ya devrederken, üye ülkeler yapay zeka (AI) teknolojisinin sorumlu bir şekilde kullanılmasını taahhüt ediyor. G20 liderinin deklarasyonu, yapay zekânın küresel dijital uçurumları kapatma potansiyelini ve sınır ötesi ödemelerde kripto para birimleri ve merkez bankası dijital para birimleri (CBDC’ler) için politika ve düzenlemeleri şekillendirmedeki rolünü vurguluyor.

Yapay zekadan da konuşuldu

Arjantin, Avustralya, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan ve diğerleri gibi önde gelen ülkeleri içeren G20, yapay zekayı küresel ekonomik refah ve genişleme için bir araç olarak kabul ediyor. Taahhüt, insanların haklarını ve güvenliğini korurken sorumlu ve kapsayıcı kalkınmaya odaklanarak kamu yararı için yapay zekadan yararlanmaktır. Sorumlu yapay zeka kullanımını sağlamak için G20 üyesi ülkeler, veri koruma, önyargılar, insan gözetimi ve etik ile ilgili endişeleri ele almayı amaçlamaktadır. Güvenilir YZ oluşturmanın önemini vurgulayarak, küresel YZ yönetişimi konusunda uluslararası işbirliğini ve tartışmaları taahhüt etmektedirler.

Ayrıca G20, 2019 yılında hazırlanan ve “güvenilir YZ” için küresel politikaları ve işbirliğini özetleyen G20 YZ İlkelerine olan bağlılığını bir kez daha teyit ediyor. Grup, ilgili riskleri azaltırken YZ faydalarını en üst düzeye çıkarmak için inovasyon yanlısı bir düzenleyici yaklaşımı savunuyor. Hindistan Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman, G20 zirvesi sırasında kripto para birimlerinin düzenlenmesinde küresel işbirliğine duyulan ihtiyacı vurguladı. Birbirine bağlı bir dünyada, finansal teknolojinin yarattığı zorlukların ele alınmasında sınır ötesi ortaklıklar büyük önem taşıyor. Hindistan kripto para birimleri konusundaki gelişen tutumunu sürdürürken, G20 küresel sahnede yapay zeka ve dijital para birimlerinin geleceğini şekillendirmede önemli bir rol oynamaya devam ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x