Reel kesim güven endeksinde yükseliş

Endeksin şubat ayındaki değeri ise 102.4 olmuştu. TCMB’nin paylaştığı bilgilere göre, mevsimsellikten arındırılmış reel kesim güven endeksi ise mart ayında 104.1’e yükseldi. Şubat ayındaki mevsimsellikten arındırılmış endeks ise 102.4 olarak açıklanmıştı.

Mart ayında kapasite kullanım oranı yüzde 75.2 seviyesinden yüzde 73.5 seviyesine, imalat sanayi genelinde mevsimsel etkilerden arındırılmış kapasite kullanım oranı ise bir önceki aya göre 1.5 puan azalışla yüzde 74.2 seviyesine geriledi. Son üç aya yönelik değerlendirmelerde, üretim hacmi, iç piyasa sipariş miktarı ve ihracat sipariş miktarında azalış bildirenler lehine olan seyrin bir önceki aya göre güçlendiği gözlendi. Toplam siparişlerin mevsim normallerinin altında olduğu yönündeki değerlendirmeler ile mevcut mamul mal stoklarının seviyesinin mevsim normallerinin üzerinde olduğu yönündeki değerlendirmelerin bir önceki aya göre zayıfladığı görüldü.

İNŞAATTA DÜŞÜŞ 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) da dün 2023 yılı mart ayına ilişkin hizmet, perakende ticaret ve inşaat sektörleri güven endekslerine ilişkin verileri açıkladı. 2023 Mart ayında güven endeksi hizmet sektöründe yükselirken; perakende ticaret ve inşaat sektörlerinde ise düşüş görüldü. Buna göre, mevsim etkilerinden arındırılmış güven endeksi, bir önceki aya göre, hizmet sektöründe yüzde 1.1 artarken; perakende ticaret sektöründe yüzde 4.4 ve inşaat sektöründe yüzde 1.5 azaldı. Hizmet sektörü güven endeksi 116.8’e çıktı. Perakende ticaret sektörü güven endeksi 117.7’ye, inşaat sektörü güven endeksi 88.5’e geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir