Samsung, Yeni Nesil Özel İşlemciler Üretecek!

Güney Koreli teknoloji devi Samsung ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Güney Kore’den gelen haberlere göre şirket, kendi işlemci çekirdeklerini üretmek için kolları sıvadı. Eğer bu plan başarılı olursa Samsung, ilerleyen yıllarda iPhone’ları “tokatlayan” modellerle karşımıza çıkabilir.

Diyor olabilirsiniz ki Samsung zaten kendi işlemcilerini “Exynos” adı altında üretmedi mi? Evet haklısınız. Ancak Exynos işlemcilerin çekirdekleri Arm tabanlıydı. İşte Samsung’un yapmaya çalıştığı esas şey, bu Arm tabanlı çekirdeklerden kurtularak tamamen kendine ait olan çipler üretmek. Yani tıpkı iPhone’larda kullanılan Bionic A serisi işlemciler gibi Samsung da tamamen kendi üretimi işlemcilere sahip olmuş olacak.

Yeni nesil işlemcilerle donatılan telefonlar, 2027 yılı itibarıyla piyasaya sürülebilir!

Edinilen bilgilere göre Samsung, yeni işlemci projesi için geçmişte AMD için çalışan Rahul Tuli ile anlaştı. Tuli’nin liderliğindeki ekip, çoktan çalışmaya başlamış olsa da işlemci üretimi kolay bir şey değil. İddialara göre Samsung, her şey yolunda gitse bile en erken 2027 yılında tamamen kendi üretimi olan işlemcilere geçiş yapabilecek. Bu arada; 2025 yılında yeni nesil işlemcilere, Arm tabanlı çekirdeklerle geçiş yapılabileceği de söyleniyor. O yıllar gelene kadar Qualcomm tarafından üretilen Snapdragon işlemciler kullanılmaya devam edecek.

iPhone’ları bilirsiniz; bu akıllı telefonlar Bionic A işlemcilerle eşleştirilir ve bu sayede de benzersiz özellikler sunarlar. İşte Samsung da 2027 itibarıyla böyle bir dönem başlatabilir. Eğer şirket, tasarladığı işlemcilerin performans ve verimliliklerinde Apple’ın işlemcilerini geride bırakmayı başarırsa bu kez akıllı telefon sektöründeki tüm dengelerin yeniden kurulmak zorunda kalacağını söylemek mümkün. Ancak bunları konuşmak için henüz çok erken.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir