‘Şapka’ kendini tekrar etmeden sonsuz desenler oluşturabiliyor

Bazı insanların geometri ve matematik ile mesafeli olduğu bilinen bir gerçek. Ancak geometri ve matematik, gündelik yaşamın en önemli unsurları arasında. Yaşamda matematiğe ihtiyaç duymadığımız herhangi bir an yok. Aynı şekilde, geometriye dair unsurlara rastlamadığımız bir yapı görmek de mümkün değil. Kısacası hem geometri hem de matematik, insan yaşamı için sandığımızdan daha büyük bir öneme sahip. İşte bu hususta geçtiğimiz günlerde oldukça ilginç ve heyecan verici bir gelişme yaşandı. Yorkshire, Cambridge, Waterloo ve Arkansas Üniversitelerinden bilim insanları, tekrar eden bir desen oluşturmadan, herhangi bir yüzeyi kaplayabilen bir geometrik şekil keşfetti.

Onlarsız olmaz!

Özellikle geometri ile yaşamın her anında karşılaşmak mümkün. Üçgenler, altıgenler, çemberler veya dikdörtgenler… Üstelik doğada kendiliğinden var olan geometrik şekiller, bazı büyüleyici görüntülerin ortaya çıkmasına olanak tanıyor. Bununla birlikte geçtiğimiz günlerde, geometri tutkunlarını heyecanlandıracak son derece ilginç ve önemli bir gelişme yaşandı.

Yorkshire, Cambridge, Waterloo ve Arkansas Üniversitelerinden bilim insanları, kendini tekrar etmeden bir yüzeyi kaplayabilen geometrik şekil keşfettiklerini açıkladı.

Sonsuza kadar giden fakat kendini tekrar etmeyen şekillerle yapılan döşemelere “periyodik olmayan döşeme” adı veriliyor. Geometrik şekillerin kullanıldığı ancak hiçbir zaman aynı biçimde kullanılmadığı periyodik olmayan döşeme, bilim insanlarının uzun süredir üzerinde çalıştığı ve hayalini kurduğu bir şeydi. Ancak David Smith, Joseph Myers, Chaim Goodman-Strauss ve Craig S. Kaplan isimli matematikçiler tarafından kısa süre önce keşfedildi.

Daha önce de üzerinde çalışılmıştı

Yalnızca bir tek geometrik şekil kullanarak periyodik olmayan döşeme ise kısa bir süre önce gerçekleştirilebildi.

Yeni geometrik şekle ‘şapka’ denecek

13 kenarlı bu yeni geometrik şekil sayesinde sonsuza kadar devam eden ve kendisini tekrarlamayan desenler elde etmek mümkün. Bilim insanlarının açıkladığına göre, ‘şapka‘nın kenar uzunlukları değiştirildiğinde dahi, periyodik olmayan döşeme özelliği ortadan kaybolmuyor.

Bu şekil sayesinde herhangi bir yüzey, boşluk ve üst üste binme durumu olmadan, ‘aynı şekilden oluşmuş fakat eşsiz bir desen‘ halinde getirilebilecek. Yani bir başka ifadeyle, tek bir geometrik şekil kullanarak, sonsuz sayıda desen elde etmek mümkün olacak.

Periyodik olmayan desenler üzerine yapılan çalışmaların kökenleri 1970’li yıllara kadar uzanıyor. Ancak matematikçiler arasında ‘Einstein’ (Almanca, tek taş) olarak isimlendirilen kusursuz geometrik şeklinin keşfedilmesi ancak 2023 yılında mümkün olabildi.

Bilim insanlarına göre yeni şekil mühendislik, mimari ve tasarım gibi alanlarda önemli gelişmelere katkı sağlayabilir.

Daily Mail’de yer alan habere göre, Bununla birlikte keşfi gerçekleştiren ekip içerisinde yer alan Dr. Craig S. Kaplan’a göre geometrik şeklin, diğer sıra dışı desenlere benzer olarak hayal gücünü beslemek gibi temel bir işlevi var. Bu nedenle bilim insanı, şapka isimi verilen şeklin kısa vadede sanat alanında yoğun bir şekilde kullanılabileceğini ifade ediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir