Putin’den ABD’ye Gazze tehdidi… Konuştuğu yer daha da dikkat çekici

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, iki uçak gemisini İsrail’e destek için Doğu Akdeniz’de konuşlandıran ABD’ye mesaj verdi. Çin’de konuşan Putin, “Amerikan uçak gemileri, Rusya’nın Karadeniz’deki Kinzhal hipersonik füzelerinin menzilinin içinde. Bu bir tehdit değil, sadece bir hatırlatma” ifadelerini kullandı.

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail’e “Aksa Tufanı” adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı. Silahlı gruplar daha sonra İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi’ne saldırı başlatmıştı. Yaşananlar sonrasında ABD, iki uçak gemisini ‘İsrail’e destek ve diğer ülkelerin İsrail’e karşı olası saldırısını engellemek’ bahanesiyle Doğu Akdeniz’de konuşlandırmıştı.

Bununla da yetinmeyen ABD ordusu, bölgeye 2 bin ‘seçilmiş’ askerini gönderme kararı almıştı.

ABD Başkanı Joe Biden’ın İsrail ziyareti sırasında Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de Çin’e bir ziyaret gerçekleştirdi.

ABD’YE HATIRLATMA YAPTI: KİNZHAL FÜZELERİNİN MENZİLİ İÇİNDESİNİZ

Burada ABD’nin uçak gemilerini hedef alan Putin, “Akdeniz’de konuşlu Amerikan uçak gemileri, Rusya’nın Karadeniz’deki Kinzhal hipersonik füzelerinin menzilinin içinde. Bunu tehdit olarak değil, bilgi olarak söylüyorum. Sadece bir hatırlatma” ifadelerini kullandı.

KİNZHAL HİPERSONİK FÜZESİ NEDİR?

Azami 2 bin kilometre menzili bulunduğu bilinen Kinzhal; 480 kilogram ağırlığında nükleer/konvansiyonel harp başlığına, azami 1.000 kilogram fırlatma ağırlığına ve 10 ila 20 metrelik dairesel sapma (CEP) değerine sahip.

İlk kez 2018 yılında devreye alındığı duyurulan Kinzhal füzesi, İskender taktik balistik füzesinin havadan fırlatılan versiyonu olarak biliniyor.

Geçtiğimiz aylarda Kaliningrad’a konuşlandırılan füze, ateşlenmesi durumunda Avrupa’daki neredeyse tüm NATO üyesi ülkelerin başkentlerini vurabilecek menzile ve kapasiteye sahip.

Rusya, yakın geçmişte Kinzhal füzelerini Suriye’ye de sevk ederek Doğu Akdeniz ülkelerine gözdağı vermişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x