Uzayın Derinliklerinden Şaşırtıcı Görüntüler: James Webb’den Yengeç Bulutsusu ve Jüpiter’in Gizemli Detayları

James Webb Uzay Teleskobu’nun Yengeç Bulutsusu’nda ortaya çıkardığı kozmik gaz ve tozun incelikli yeni detayları, büyük bir yıldız patlamasının ardından neler olduğuna dair içgörüler sundu. Gelin detayları inceleyelim!

Kaynak: https://edition.cnn.com/2023/10/30/wo…

Yengeç Bulutsusu, Boğa takımyıldızında yer alan ve 6,500 ışık yılı uzaklıkta bulunan bir süpernova kalıntısıdır.

1054 yılında Çin, Japonya ve Orta Doğu’daki gökbilimciler, gökyüzünde bir ‘yengeç’ fark ettiler ve yeni bir yıldız olduğuna inandıkları bu olayı kaydettiler. Daha sonra bu fenomenin, aslında bir süpernova olan patlayan bir yıldızın Dünya’ya ulaşan parlak ışığı olduğu anlaşıldı.Yıldız patlaması olayına dair tarihi kanıtların nadir olması, bu bulutsuya olan ilgiyi artırdı.

Bilim insanlarından oluşan bir ekip, NASA’nın James Webb Uzay Teleskobu’nu kullanarak, GRB 230307A adlı olağanüstü parlak bir gama ışını patlamasını ve ilişkili kilonovasını gözlemledi.

Kilonovalar (bir nötron yıldızının ya bir kara delikle ya da başka bir nötron yıldızıyla birleşmesiyle oluşan bir patlama) son derece nadir olduğu için bu olayları gözlemlemek zor. Webb’in yüksek hassasiyetli kızılötesi yetenekleri, bilim insanlarının kilonovayı oluşturan iki nötron yıldızının ‘ev adresini’ tespit etmelerine yardımcı oldu.

Yakın zamanda gözlemlenen Yengeç Bulutsusu, uzun süredir incelenmiş olmasına rağmen, modern gökbilimciler hala yıldız ve oluşturduğu parlayan kozmik bulutun kimyasal yapısı hakkında sorulara sahip.

Yengeç Bulutsusu, Hubble Uzay Teleskobu gibi diğer uzay gözlemevleri tarafından da incelendi.  Ancak, Webb’in insan gözüyle görülemeyen kızılötesi ışıkta evreni görebilme yeteneği, bulutsunun daha önce görülmemiş özellikleri ortaya çıkardı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x